1. توسعه بازارهای بین المللی
تلاش برای طراحی و راه اندازی نخستین جایگاه صادراتی گاز مایع مطابق با استانداردهای روز دنیا در منطقه آزاد تجاری دوغارون در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان شاخص ترین نمونه از تحقیق و توسعه در زمینه توسعه بازارهای بین المللی است که توسط مجموعه فرگاز به انجام رسیده است.

2. تدوین استانداردهای جایگاه عرضه فرآورده های نفتی مایع
شرکت فرگاز با تکیه به تیم فنی قوی که دارد در زمینه های مختلف اقدام به تدوین استاندارد نموده است و در این زمینه با سازمان ملی استاندارد ایران ارتباط مستمر و مفیدی دارد.
لینک مربوط به استانداردهای مختلف تدوین شده در اینجا بیاید.

3. روش های نوین پالایش گاز
مجموعه هوا تولید کوروش به عنوان یکی از شرکت های برآمده از مجموعه تحقیق و توسعه فرگاز شناخته می شود. این شرکت با استفاده از روش های نوین پالایش گاز اقدام به گوگرد زدایی و تصفیه گاز مایع می نماید. یکی از اولین تولیدات این شرکت تولید گاز بدون بو برای مصرف در انواع اسپری های خانگی بود. تحقیق و توسعه برای پالایش گاز و تولید انواع محصولات مرتبط با این حوزه در برنامه کاری این شرکت قرار دارد و در حال حاضر در حال تولید و فروش انواع محصولات در این حوزه می باشد.

4. طراحی و ساخت مخازن مدرن کامپوزیتی
مجموعه چکاد صنعت آسماری در سال 1395 با هدف استفاده از فناوری های روز در عرصه کامپوزیت و بکارگیری این فناوری در مخازن جایگاه های سوخت کشور فعالیت خود را به عنوان یکی از زیر مجموعه های شرکت فرگاز شروع نمود این شرکت در سال 1396 موفق به ثبت اختراع با عنوان مخازن ذخیره کامپوزیتی سیالات قانونمند با جداره خود نشت یاب در کشور شد این مخازن بصورت دو مخزن که یکی در داخل دیگری قرار دارد تولید می شود و از فاصله بین دو دیواره برای استقرار یک سیستم نظارتی استفاده می شود با استفاده از این مخازن امکان نشت سوخت و یا هر فرآورده دیگری به خاک و آب های زیرزمینی بطور کلی از بین می رود. امید است با جایگزین شدن این مخازن با مخازن فلزی قدیمی جایگاه های سوخت مطابق با استانداردهای بین المللی در کشور ساخته شوند و دیگر شاهد آلوده شدن آب های زیرزمینی توسط جایگاه های توزیع سوخت در کشور نباشیم.